Размер на текста:

Витлеем

23.12.2024

Витлеем е може би най-известният в света палестински  град, поради вярването, че в него е роден Исус Христос. Арабското име на града означава „Къща на хляба“. Намира се на 8 км южно от Йерусалим и буквално граничи с него.

Това е древно селище. Счита се, че за първи път името му е споменато в Амаранския архив (1350 – 1330 г. пр. н. е.). Амаранският архив е съвкупност от 382 глинени плочки, на които с акадски клинопис е водена дипломатическата кореспонденция в Близкия Изток в древността, а в конкретния случай е писмо до Египетски фараон. Първите плочки са открити през 1886 г. от местни жители.

Градът има дълга и динамична история, преминавал е под управлението на различни държави и сили в зависимост от това кой е владеел тази територия и Йерусалим.

Една от световните му забележителности са църквата Рождество Христово, издигната над пещерата, в която се вярва, че е роден Христос, и построената до нея Джамия на Омар. Църквата Рождество Христово е най-старата християнска църква в Светите земи, действаща  днес. Издигната е през 326 г. от н.е. от император Константин и майка му Елена. От 1852 г. тя се стопанисва съвместно от католическата църква, Арменската и Гръцката православни църкви. Всяка от тях построява манастири около нея: католическата – Францисканския манастир с църквата Света Катерина, арменската – арменски манастир, а гръцката – гръцки манастир. Във францисканския манастир св. Жером превежда Библията на латински и Новия завет. През 2012 г. църквата е вписана в Списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство.

Джамията на Омар е издигната през 637 година на мястото, където се е молил халиф Омар при посещение си в селището.

Старият град на Витлеем е изграден от 7 квартала, намиращи се около Площада на яслата. Около града са открити големи резервоари, както и фрагменти от керамика, датирани към бронзовата епоха.

През 1948 г. във Витлеем намират подслон множество палестинци, принудени да се изселят след създаването на Израел. В своята книга „Витлеем: Биография на града“ Николас Блинко пише: „Градът винаги е бил отворен както за поклонници и търговци, така и за бежанци. Всяка вълна променя облика му, но въпреки това той е оцелял.“

Във Витлеем е създаден първият университет на Западния бряг, който функционира и днес.

От 1995 г. в резултат на Споразуменията от Осло управлението и грижата за града е поета от Палестинската автономна власт (в подготовка за реализация на решението чрез две държави).

В наши дни Витлеем е нагледен пример как функционира окупацията. Там са построени два обходни пътя, които водят към 37 израелски заселнически анклава с 170 000 заселници. По тази причина е построена 8 м стена, която да отделя града от Йерусалим.

Витлеем е световно място за поклоннически туризъм.

Уважаеми потребители, част от информация намираща се на сайта на посолството е за лица над 18 годишна възраст. С достъпа до нея Вие потвърждавате, че сте навършили 18 години и разбирате и приемате, че разглеждате съдържанието на страницата на своя отговорност.
© Посолство на държавата Палестина. 2024 Всички права запазени. 
calendar-fullchevron-down