Размер на текста:

Религиозното разнообразие в Палестина: Исторически и съвременен преглед

23.12.2024

Палестина отдавна е регион с богато религиозно разнообразие, характеризиращ се със съвместното съществуване на различни религии през цялата си история.

Религиозен състав преди 1948 г.

Преди 1948 г. палестинското население включва различни религиозни общности:

  • Мюсюлмани: Мюсюлманите са преобладаващи, като обхващат около 80-90% от населението.  Ислямските традиции оформят голяма част от културния и социалния живот, като джамиите и религиозните институции играят централна роля.
  • Християни: Представляват около 10% от населението. Християните принадлежат към деноминации като гръцки православни, католици, гръцки католици,  (Melkite), арменски православни и протестанти. Значителни християнски групи са концентрирани в градовете Йерусалим, Витлеем и Назарет.
  • Евреи: Еврейските общности образуват 3-5% от населението и са представени в градовете Йерусалим, Хеброн, Сафед и Тибериас. Това са предимно традиционни религиозни общности с дълбоки исторически корени в региона.
  • Самаряни: Малка и уникална група, която практикува вяра тясно свързана с юдаизма, разположена е около Наблус и планината Геризим, а броят им е по-малко от 200.
  • Други: По-малки религиозни общности, вкл. друзи, ахаи и ахмадисти също имат присъствие в Палестина. Друзите са живели предимно в северните райони, докато бахайската вяра, възникнала през 19 век, е установила най-свещените си места в Хайфа и Акре. Ахмадистите, по-малка ислямска секта, присъстват в някои градски центрове.

Днес религиозният ландшафт на Палестина остава разнообразен, но със значителни промени:

  • Ислям: Мюсюлманите сунити представляват около 98% от населението, формирайки мнозинство както на Западния бряг, така и в Ивицата Газа.  Ислямът продължава да оказва влияние върху културните и социалните норми на палестинското общество.
  • Християни: Днес християните представляват едва 2% от населението с ключови общности в Йерусалим, Витлеем и Рамала. Те включват различни деноминации като гръцки православни, католици и арменски православни.
  • Самаряни: Самарянската общност продължава да съществува, въпреки че е останала малка, наброявайки около 350 души, основно около планината Геризим.

Наследство от съвместното съществуване

В исторически план Палестина е била мозайка от религиозни и културни традиции. Въпреки разнообразните религии в региона, общностите често съжителстват хармонично, насърчавайки споделено културно наследство, което продължава да определя идентичността на Палестина. Този исторически и съвременен преглед подчертава трайната роля на Палестина като кръстопът на религии и традиции.

За повече информация относно религиите и етническите групи в Палестина, моля, посетете Информационния център на WAFA чрез връзката по-долу:

https://info.wafa.ps/Categorys/Details/158

Уважаеми потребители, част от информация намираща се на сайта на посолството е за лица над 18 годишна възраст. С достъпа до нея Вие потвърждавате, че сте навършили 18 години и разбирате и приемате, че разглеждате съдържанието на страницата на своя отговорност.
© Посолство на държавата Палестина. 2024 Всички права запазени. 
calendar-fullchevron-down