Министерството на външните работи и палестинците в чужбина осъжда одобряването на второ и трето четене от т. нар. израелски Кнесет /проведено в понеделник/ на Закона за екзекуцията на палестински затворници, отхвърля го и го счита за престъпление и опасна стъпка в окупационната политика, като същевременно заявява, че Израел няма суверенитет над палестинската земя и израелските закони нямат действие по отношение на палестинския народ. В позицията се подчертава, че този закон отново разкрива естеството на израелската колониална система, която се стреми да легализира незаконните убийства чрез стъпка, която поставя окупационното правителство и неговото престъпно поведение в пряка конфронтация с международното право, неговите принципи, ценности и международната система за правосъдие, и подлага света на изпитание за неговата надеждност.
Министерството потвърждава, че съдебната система на окупацията и така наречената църква не са нищо друго освен инструменти в ръцете на окупацията за извършване на престъпления срещу палестинския народ, за насърчаване на укриването на израелски военнопрестъпници и че този закон по същество представлява решение за изпълнение на институционални екзекуции по расистки стандарти и отразява ясни намерения за извършване на военни престъпления и престъпления срещу човечеството, добавени към престъплението геноцид, извършено в ивицата Газа, разпростиращо се и в окупирания Западен бряг, включително Йерусалим, и преките му отражения върху нашите семейства и произволно задържаните, а също така е и официална декларация за приемането на убийствата като политически инструмент в рамките на окупационния режим и за масово наказание.
Министерството заявява, че е време международната общност да прекрати отношенията си с така наречената Израелска църква и да наложи санкции на нея и нейните членове, да оттегли членството й в Международната парламентарна федерация или от всеки международен форум на парламенти.
Министерството следи международните реакции на това решение и призовава международната общност, всички държави и международните правосъдни институции да предприемат незабавни и ефективни действия за активиране на механизмите за търсене на отговорност, както и да наложат санкции на Израел, държавата-грабител, на тази незаконна колониална система и на отговорните за приемането на това законодателство, както и да бойкотират тази институция, която легализира расизма и убийствата. Да работят за защита на палестинските затворници и гарантиране на техните права съгласно международното хуманитарно право, да засилят правната работа за оказване на натиск върху екстремисткото окупационно правителство и да предотвратят превръщането на смъртта в политически инструмент, който ги дискриминира и атакува на расистки принцип.
Министерството на външните работи категорично осъжда окончателното одобрение от израелския Кнесет на второ и трето четене на закона, разрешаващ екзекуциите на палестински затворници. Министерството категорично отхвърля това законодателство и го счита за сериозна и опасна ескалация в политиката на окупационната власт.
Министерството потвърждава, че този закон представлява критичен поврат във формализирането на извънсъдебните убийства под правно прикритие. Той за пореден път разкрива истинската природа на колониалната система на Израел, която се стреми да легитимира незаконните убийства чрез законодателно прикритие. Тази стъпка поставя окупационното правителство и неговите инструменти в пряка конфронтация с международното право, неговите принципи, ценности и норми, както и с цялата система на международно правосъдие и подлага света на сериозно изпитание за неговата надеждност.
Министерството потвърждава, че съдебната система на Израел и неговите законодателни институции не са нищо повече от инструменти, използвани за затвърждаване на окупацията, за осъществяване на престъпления срещу палестинския народ и за осигуряване на безнаказаност за израелските военнопрестъпници. Министерството подчертава, че този закон по същество представлява институционализирана политика на полеви екзекуции, основана на дискриминационни и расистки стандарти. Той отразява ясни намерения за извършване на военни престъпления и престъпления срещу човечеството, като допълнително допринася за продължаващите престъпления в Ивицата Газа, разпростиращи се по целия Западен бряг, включително Източен Йерусалим. Министерството предупреждава за неговите преки и опасни последици за произволно задържаните палестински затворници.
Министерството счита този закон за официална декларация, приемаща убийството като политизиран инструмент в рамките на системата на окупация и форма на колективно наказание срещу палестинския народ.
Министерството призовава международната общност да предприеме незабавни и решителни действия. Време е да се преразгледат отношенията с израелския Кнесет, да се наложат санкции на него и неговите членове и да се преустанови членството му в международни парламентарни органи, включително Междупарламентарния съюз.
Министерството допълнително настоятелно призовава всички държави, както и международните институции за правосъдие, да действат спешно и ефективно, за да активират механизмите за търсене на отговорност, да наложат санкции на Израел и да подведат под отговорност отговорните за това законодателство. То също така призовава за бойкот на тази институция, която се стреми да легитимира расизма и убийствата, и за незабавни мерки за осигуряване на защитата на палестинските затворници и гарантиране на техните права в съответствие с международното хуманитарно право.
Министерството подчертава, че трябва да се засилят спешните и постоянни правни и дипломатически усилия за оказване на натиск върху окупационното правителство и за предотвратяване на превръщането на екзекуциите в дискриминационен и политизиран инструмент, насочен срещу палестинските затворници.


































































































































