17 от 27-те държави-членки на ЕС се обявиха в подкрепа на предложението на Нидерландия, направено преди месец, за преразглеждане на връзките на Съюза с Израел заради разширената израелска офанзива в Газа и поддържането на двумесечната блокада на доставките на хуманитарна помощ. Въпросът беше обсъден на срещата на външните министри от държавите-членки на ЕС вчера. Целта на инициативата е да се окаже натиск върху Израел да прекрати хуманитарната блокада, която Нидерландия нарече „нарушение на международното хуманитарно право“ и следователно е нарушение на член 2 от Споразумението за асоцииране ЕС-Израел. Въпросният член 2 посочва като основа на отношенията между ЕС и Израел „зачитането на правата на човека и демократичните принципи, което ръководи тяхната вътрешна и международна политика и представлява съществен елемент от това споразумение“. Срещу предложението се обявиха Хърватия, Германия, Италия, България, Чехия и др.
Друго предложение със същата цел е да се въведат допълнителни санкции срещу израелските заселници, отговорни за насилието на Западния бряг. То беше подкрепено от 26 от 27-те държави-членки, но последва вето от страна на Унгария. Шведският външен министър е изразила намерение да внесе предложение да се наложат санкции на отделни израелски министри.
Това не е първата подобна инициатива, която се предлага в ЕС. Преди 15 месеца Ирландия и Испания отправиха писмо до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, в което изложиха възможността да се отвори отново Споразумението за асоцииране. Тогава писмото остана без отговор. През ноември 2024 г. Жозеп Борел – тогавашен върховен представител на ЕС по външна политика, представи перспективата за прекъсване на връзките с Израел и това доведе до закрита среща с израелския външен министър. Тъй като тя се проведе по време на примирието в Газа, не се стигна до обсъждането на член 2.
Пред репортери в Брюксел след вчерашната среща Кая Калас заяви, че дискусията е показала, че „има силно мнозинство в подкрепа на преразглеждането на член 2“. Тя също така определи влизането на ограничен брой камиони с хуманитарна помощ в Газа през последните дни като позитивно, но е „капка в морето“.