Размер на текста:

Арабско-ислямският комитет на министрите потвърди единството на палестинските територии и отхвърли преместването или разселването на палестинския народ

Home » Арабско-ислямският комитет на министрите потвърди единството на палестинските територии и отхвърли преместването или разселването на палестинския народ

Арабско-ислямският комитет на министрите за Газа категорично препотвърди отказа си палестинският народ да бъде преместван или прогонван от неговата земя, включително Газа, Западния бряг и Източен Йерусалим, предупреждавайки за тежките последици, които това би могло да предизвика.

В изявление след срещата му с представителя на ЕС за външна политика и политика за сигурност Жозеп Борел, домакинствана от Арабска република Египет в неделя, комитетът също така подчерта важността на обединяването на ивицата Газа със Западния бряг под ръководството на Палестинската власт. Той отново изтъкна подкрепата си Палестинската власт  да поеме пълна отговорност за Газа и да осигури способността й да управлява Газа и Западния бряг.

В речта си пред членовете на Комитета на министрите премиерът Мухамад Мустафа подчерта необходимостта да се постигне постоянно и устойчиво примирие и да се изпълни Резолюция 2735 на Съвета за сигурност на ООН, както и да се вземат адекватни мерки по отношение на израелското насилие, включително в Газа и Йерусалим, и систематичното разрушаване на Западния бряг.

Мустафа говори за насилственото прогонване на повече от 50 000 палестинци и разрушаването на домовете им в северната част на окупирания Западен бряг, описвайки акциите като част от израелските усилия да заличат бежанския въпрос и да възпретятстват работата на UNRWA.

Премиерът подчерта, че арабският и ислямски консенсус по Плана за реконструкция на Газа заедно с международната подкрепа за него, е подновена надежда за палестинския народ и означава да се завърне животът в ивицата Газа с приноса на нейното население, без то да бъде изселвано.

Изтъкна също така, че планът подчертава за пореден път единството на палестинските институции и на официалните палестински представители, а също така дава възможност на палестинското правителство да служи на хората в двете части на тяхната родина.

Премиерът насочи вниманието към действащата практика на Израел да поставя обструкции пред работата на палестинското правителство, в частност да задържа палестинските данъчни събирания, с което лишава палестинското правителство от възможност да изпълнява задълженията си към различни сегменти от палестинското общество.

В изявленията си страните подчертаха необходимостта от спазване и защита на единството и териториалната цялост на окупираните палестински територии, определяйки го като решаващ елемент за създаването на Палестинска държава в границите от 4 юни 1967 г., вкл. с връзка с Йерусалим в съответствие с резолюциите на ООН и в рамките на решението чрез две държави с цел постигане на траен мир и стабилност в този регион.

Те подчертаха отново, че ивицата Газа е неразделна част от териториите, окупирани през 1967 г. и препотвърдиха, че се придържат към решението чрез две държави, с Газа като част от Палестинската държава, в съответствие с международната законност, вкл. релевантните резолюция на Съвета за сигурност. Те също така изтъкнаха важността дискусиите за бъдещето на Газа да се водят на базата на този принцип.

Страните обсъдиха актуалното развитие на ситуацията и обстрелването на цивилни и цивилна инфраструктура. Призоваха за незабавно връщане към пълно прилагане на споразумението за примирие и освобождаване на заложниците и затворниците. Този договор, който влезе в сила на 19 февруари, беше постигнат с посредничеството на Египет, Катар и САЩ.

Също така подчертаха нуждата от придвижване към втората фаза от споразумението с цел пълното му прилагане, включително освобождаване на всички заложници, постоянно прекратяване на военните действия и пълно изтегляне на израелските сили от ивицата Газа в съответствие с резолюция 2735 на Съвета за сигурност на ООН.

Страните призоваха за пълно спазване на международното хуманитарно право и международното право, изтъквайки, че това включва осигуряване на незабавна, стабилна и безпрепятствена доставка на хуманитарна помощ за ивицата Газа и разпространяване на помощ по цялата територия на Ивицата. В този контекст, те настояват за вдигане на всички ограничения, които задържат достъпа до хуманитарна помощ, а също така за незабавно възстановяване на всички базови услуги в региона, вкл. електроснабдяване, вкл. за инсталациите за обезсоляване на вода.

Страните приветстваха Арабския план за възстановяване и реконструкция, представен на срещата в Кайро на 4 март, койтов впоследствие бе приет от Организацията за ислямско сътрудничство и приветстван от Европейския съвет.

В тази връзка, те подчертават важността на подкрепата за предстоящата конференция за раннно възстановяване и реконструкция на Газа, която е предвидена да се проведе в Кайро с участието на всички релевантни страни.

Те призоваха международната общност да работи за мобилизиране на ресурсите, които ще анносират по време на конференцията, за да се посрещнат нуждите на катастрофалната ситуация в Газа.

Участниците в срещата изразиха дълбоката си загриженост от израелските военни набези на окупирания Западен бряг в допълнение на незаконните практики като колониални действия, разрушаване на домове и насилие от страна на заселниците, което подкопава правата на палестинския народ, нарушава перспективата за постигане на справедлив и устойчив мир и разширява конфликта.

Те подчертаха, че Израел като окупационна сила трябва да защитава цивилното насление и да се придържа към международното хуманитарно право.Отхвърлиха всеки опит да се анексира земя или едностранни акции с цел промяна на законовия и исторически статут на светите места в Йерусалим.

Страните колективно подчертаха отново желанието да се придържат към политическо решаване на конфликта въз основа на решението чрез две държави, където Израел и Палестина да живеят в съседство в мир и сигурност, в съответствие с релевантните резолюции на ООН, принципите от Мадрид, вкл. принципа „земя за мир“ и Арабската мирна инициатива, което ще проправи пътя за траен мир и съвместно съществуване на всички народи от региона.  

Страните също така отново изразиха желанието си, в този контекст, да се проведе международна конференция на високо ниво под егидата на ООН прз юни в Ню Йорк, домакинствана и от Франция и Саудитска Арабия, за постигане на тази цел.

Вижте също

Уважаеми потребители, част от информация намираща се на сайта на посолството е за лица над 18 годишна възраст. С достъпа до нея Вие потвърждавате, че сте навършили 18 години и разбирате и приемате, че разглеждате съдържанието на страницата на своя отговорност.
© Посолство на държавата Палестина. 2024 Всички права запазени. 
calendar-fullchevron-downarrow-up