Human Rights Watch потвърди, че израелските сили са извършили военни пестъпления по време на рейдовете си срещу медицински учреждения в ивицата Газа, което е довело до убийство и страдания на десетки палестинци.
В подробен доклад, публикуван на 18 март, HRW описва как израелската армия е нанесла значителни поражения на болни и медицински работници, отказвайки им жизненоважни ресурси и атакувайки здравни заведения по време на настоящия конфликт в Газа.
Според HRW израелските сили са причинили смъртта на 84 палестински пациенти, отказвайки им задоволяване на базови нужди като електричество, вода, храна и лекарства. Правозащитната организация осъжда блокадата от страна на израелските сили на болниците в Газа, което е ограничило достъпа до първа помощ и медицински доставки.
В резултат на това медицинската помощ и грижа са значително нарушени, което е довело до смъртта на пациенти, които не са могли да бъдат адекватно лекувани. Много от жертвите са били с хронични заболявания или в тежко състояние, което е изисквало спешна медицинска интервенция като например деца на диализа.
Докладът на HRW се базира на интервюта с 9 пациенти и 2 медицински работници от три болници в Газа по време на израелските въздушни атаки и окупация: медицинския комплекс Ал - Шифа в Газа (ноември 2023 и март 2024), болницата Камал Адуан в Бейт Лахия (януари 2024) и медицинския комплекс Насер в Хан Юнис (февруари 2024). Тези свидетелства рисуват мъчителна картина на страданието на засегнатите пациенти и медицински персонал по време на израелската военна блокада и окупация на тези медицински учреждения.
Отказ на животоспасяващи ресурси
Блокадата на тези болници от страна на израелските сили значително е засегнала възможността им да лекуват пациентите. Отказът от електричество е довел до критична ситуация, в която медицинската апаратура, включително вентилатори, не е могла да работи.
Д-р Халиф абу Самра – медицински работник в болницата ал-Шифа, разказва, че е бил свидетел как пациент е свален от апарат за обдишване, тъй като е нямало ток. Този шокиращ инцидент подчертава тежките последствия от атаките на изралеските сили, които са довели до смъртта на пациенти, които са можели да бъдат спасени при наличие на съответните медицински ресурси.
Освен прекъсването на електричеството, докладът на HRW подчертава, че израелските сили са препятствали медицински доставки и са блокирали достъпа на линейки до болниците. В резултат, много пациенти, особено тези, които са се нуждаели от спешна помощ, като например диализа или с тежки наранявания, са били оставни без необходимите ресурси за оцеляване. Отказът на храна, вода и лекарства удължава страданието и състоянието на много пациенти е влошено в резултат на поставената от Израел блокада.
Обстрелване на пациенти и медицински работници
Един от най-впечатляващите инциденти, описани в доклада на HRW се случва на 13 октомври 2023, когато Израелските военни получават заповед за експулсиране от северната част на Газа, вкл. болницата ал-Шифа – най-голямото здравно заведение в Палестина.
Поради липсата на безопасен път за евакуация, израелските военни сили са принудили стотици от разселените цивилни и пациенти да напуснат болницата, поставяйки живота им в риск. Едно от най-травмиращите свидетелства идва от Ридана Зухра – 23 годишна жена, която е обстрелвана от израелски танк, докато се опитва да напусне болницата ал-Шифа заедно с децата си, брат си, и братовчед си. Петгодишната й дъщеря е критично ранена по време на атаката и се е наложило крачето й да бъде ампутирано.
Израелските въздушни атаки на 13 октомври са уцелили и линейки, които са евакуирали пациенти, убивайки 21 души, включително 5 деца. Атаките срещу линейки, които са защитени според международното право, допълнително увеличават загубата на човешки живот по време на конфликта.
Нещо повече, между 11 и 17 ноември 2023 г. израелските сили са блокирали болницата ал-Шифа, която е подслонила около 600 пациенти, включително новородени и хора на диализа. В резултат на блокадата 40 пациенти са починали през този период.
На 15 ноември израелските сили щурмуват болницата и пациентите, включително тези, които са в критично състояние или в кома, са били евакуирани насила, въпреки невъзможността им да вървят. Някои от тези пациенти са починали поради липса на съответна грижа по време на насилствената евакуация. Докладът на HRW също така подчертава, че няколко пациенти на диализа са отказали да напуснат болницата и тяхната съдба е останала неизвестна.
В друг инцидент една родилка, която е преместена в друго здравно заведение след като е насила евакуирана от ал-Шифа, е починала, тъй като на новото място не е можела да получи адекватна интензивна грижа.
Тези инциденти подчертават до каква степен акциите на израелските сили са препятствали медицинские грижи и са допринесли за излишно страдание и загуба на човешки живот.
Масовите гробове и последствията
Когато израелските сили се оттеглят от болницата ал-Шифа в началото на април 2024 след смъртоносна двуседмична обсада, болницата е оставена в руини. Медицинските работници и семействата са оставени да се справят с последствията от насилието, с телата, разпилени по целия болничен комплекс. Тъй като гробищата са препълнени, а моргите не могат да приемат целия обем мъртви тела, семействата са принудени да направят временни гробища в двора на болницата. Някои от жертвите са погребани в масови гробове от израелските войници по време на тяхното настъпление срещу медицинския комплекс.
Въпреки че Израел продължава да твърди, че атаките срещу здравните заведения в Газа са справедливи, защото са използвани като военни командни пунктове от палестински въоръжени групи, HRW отбелязва, че няма предоставени верифицирани доказателства за тези твърдения. Обстрелването на болници, медицински работници и пациенти, подчертава HRW, е ясно нарушение на международното хуманитарно право.