Делегация от Върховния президентски съвет по църковните въпроси на Палестина, водена от Негово светейшество патриарх Теофилос Трети, патриарх на Йерусалим и цяла Палестина и ръководител на Съвета на църквите на Йерусалим, се срещна с Генералния секретар на Световния съвет на църквите проф. Д-р Джери Пилай в Женева на 18 февруари.
Те разговаряха за справедливостта, мира и достойнството на хората в контекста на актуалната ситуация в Палестина – Газа, Западния бряг и Йерусалим. По време на разговорите д-р Пилай е подчертал, че Световният съвет на църквите продължава да призовава за справедлив мир и незабавни дейстия за разрешаване на хуманитарната криза в Газа. Той също така е подчертал, че ССЦ няма да се откаже да защитава светостта на Йерусалим, Витлеем и всички религиозни обекти, като гарантира, че те остават места за поклонение и убежище, а не цели на война. Пилай е потвърдил, че ССЦ категорично отхвърля всякакви планове за принудително преместване или постоянно изселване на палестинци от тяхната земя. Мирът не може да бъде постигнат, е казал той, без да се обърне внимание на първопричините за конфликта – незаконната окупация, системната дискриминация и отказът от палестинско самоопределение.
В хода на разговорите Патриарх Теофилус е заявил, че „Днес християнството се сблъсква с много предизвикателства.“ Едни от тях са опитите на групи от израелски радикали да прогонят историческата християнска общност в Йерусалим, други се проявяват като политически инициативи, а трети са в основата на войната в Газа. Той е уверил партньорите си, че „Патриарсите и главите на църквите не престават да повтарят нашите призиви за трайно и ефективно прекратяване на огъня, икономическа подкрепа за възстановяването на управлявани от църкви болници, училища и благотворителни организации и достъп на главите на църквите до Газа.“
От своя страна Рамзи Кури – член на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина и председател на Комитета, е насочил вниманието към необходимостта от твърда позиция срещу преднамереното изселване на палестинския народ и към ролята на църквите за възстановяване на международното право като средство за прекратяване на войните и постигане на справедливост. „Ние отхвърляме прилагането на арогантност и сила срещу нашия народ. Приемането на тази сурова реалност представлява заплаха не само за палестинците, но и за цялото човечество" е заявил още Кури.
Палестинската делегация и ССЦ също така са обсъдили необходимостта от действия на международната общност за осигуряване на незабавен достъп до хуманитарна помощ, включително храна, вода, лекарства и палатки.