Констатира заседание на Съвета за сигурност на ООН
По време на заседанието на СС на ООН на 3 януари т.г., свикано по искане на Алжир, който през януари председателства Съвета, бе обсъден колапсът на здравната система в Ивицата Газа и огромният негативен ефект от него върху населението там.
Представителят на Световната здравна организация за Западния бряг и Газа д-р Рик Пепъркорн нарече болниците в анклава „бойно поле“, като посочи, че от 36 болници в Ивицата Газа само 16 работят частично и разполагат само с 1822 легла. Специално в северната част на Ивицата след практическото извеждане от строя на болница „Камал Адуан“, само една болница остава и тя предлага базови здравни грижи. СЗО потвърди 654 атаки срещу болници в анклава от октомври 2023 г. насам, в резултат на което 866 са убитите, 1349 ранените, а жертвите сред медицинските работници са 1000.
Комисарят по човешките права Фолкер Тюрк нарече случващото се „катастрофа на човешките права“ и призова СС да приеме като „абсолютен приоритет“ защитата на хората.
Представител на Службата за координация на помощта на ООН в Ивицата Газа алармира, че цивилните в Газа отново са принуждавани да се местят в границите на Ивицата поради заплаха от ракетен обстрел и са принуждавани да се преместват в несигурни места, където няма базови условия да оцелеят. В същото време Израел отрича опитите на ООН да координира движението на хуманитарните работници.
Постоянният наблюдател на Палестина в ООН Риад Мансур описа действията на Израел в Ивицата Газа като „откровени военни престъпления“ и „геноцид“. Според него „международната общност не може да достигне дори част от смелостта и отдадеността на хуманната кауза“ на здравните работници, които продължават да работят в Газа. Той особено подчерта, че палестинският народ се чувства изоставен, но обединен пред лицето на неимоверните трудности, с които се сблъсква.
В заключение посланикът на Алжир Амар Бенжама формулира „ясната“ според него цел на израелските действия: „изтласкване на палестинското население от земята им чрез очевидна и умишлена политика на етническо прочистване“. Той изрази разочарование, че „резолюциите на СС изглеждат все по-безплодни, тъй като окупационната сила на окупираната палестинска територия действа така, сякаш международното право не съществува или не се прилага за нея.“